Pagini

Se afișează postările cu eticheta metrou. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta metrou. Afișați toate postările

miercuri, 27 februarie 2019

În umbra Marelui Urs


Ieri dimineață, a urcat un tip în metrou (îmi place să circul cu metroul). Era scund, blondiu, cu barba scurtă, îmbrăcat modest, dar curat. Avea o chitară.

marți, 6 martie 2018

Atunci când sunt probleme la metrou



Eram grăbit. Ca toată lumea. Până la Piața Unirii 1 a fost OK. La fel, pasajul. Când am dat să cobor scările pe peronul stației Piața Unirii 2, m-a lovit o imagine. Imaginea unui peron înțesat, partea către Piața Universității (unde aveam treabă). Pfui!, mi-am zis.

joi, 14 decembrie 2017

România, împinsă în fața trenului

Scenă din lupta care a avut loc în stația Costin Georgian. Sursa: digi24


România se află pe un peron. Acesta este un lucru bun. Un tren înseamnă o șansă. Mulți nici nu au norocul de a vedea trenul. Măcar o dată în viață.

miercuri, 27 septembrie 2017

Atenție, se închid ușile

Vedere din București. Stația de metrou Timpuri Noi, personul pe partea dreaptă. Foto: Călin Hera
Vocea diafană care anunța că se închid ușile, urmează stația, peronul pe partea dreaptă, m-a surprins pronunțând numele unei stații necunoscute mie. "Când naiba au schimbat?!", m-am întrebat. 

Una peste alta, am coborât la un moment dat, convins că am greșit metroul, sensul, orașul, și trebuie să schimb. Nu am gândit, nu am privit în jur, am fost robot. 

Pe peron am privit prima dată dincolo de mine. Eram pe traseul bun, fusesem în metroul potrivit. Nepotrivită a fost derularea benzii* cu înregistrarea vocii diafane care anunță că se închid ușile, urmează stația, peronul pe partea dreaptă. S-a ajuns astfel la un decalaj care i-a bulversat pe unii. 


*Știu că nu mai există înregistrare pe bandă, s-au schimbat vremurile. Dar, pe vremea aceea, oamenii erau mai atenți la ceea ce se întâmplă în jurul lor, în imediata proximitate.

miercuri, 4 ianuarie 2017

Vedere din București, 2 buc. (MfC54)

Vedere din București. Stația de metrou Titan, volum maxim. Foto: Calin Hera
Vă invit la tradiționalul eveniment săptămânal Miercurea fără Cuvinteinițiat de Carmen și continuat de mine, alături de frumoșii prieteni ai acestei adevărate sărbători a blogosferei. Aceasta fiind prima ediție Miercurea fără cuvinte din anul 2017, inserez, cu link direct din inima mea, urarea "La mulți ani și multe Happy WW!".

Ce aveți de făcut? Este suficient să postați pe blogul vostru sau pe Instagram o fotografie sau un grupaj de fotografii, eventual ca răspuns la provocarea săptămânală lansată în primul minut al fiecărei zile de miercuri (dar vă previn de marți) și să aduceți linkul postării în tabelul de mai jos.

PA-uri, poezii şi mirări

Uneori recunosc: bărbaţii pur şi simplu nu înţeleg nimic. Scriu despre asta pe blogul meu secret ;)

Din lume

free counters