Pagini

Se afișează postările cu eticheta Kelemen Hunor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Kelemen Hunor. Afișați toate postările

duminică, 17 noiembrie 2019

Hunedoara. Curiosul caz al evoluției electorale 2004-2019

Castelul Corvinilor a văzut multe în îndelungata-i istorie. Foto: Călin Hera

Județul Hunedoara era, după europarlamentare, singurul județ „roșu” din Transilvania. Primul tur al prezidențialelor a făcut Hunedoara „albastră”. Municipiul Hunedoara, care a avut multă vreme primar PNL, a fost în trendul județean.

M-am uitat pe excelenta Hartă interactivă publicată de HotNews la situația voturilor de la ultimele trei scrutinuri: Prezidențialele din 2014, Parlamentarele din 2016 și primul tur al Prezidențialelor din acest an, să văd dacă evoluția voturilor îmi spune ceva. Nimic curios. Sau?


marți, 19 iulie 2011

Salvaţi Roşia Montană! Azi.

Roşia Montană, centru. Foto: Călin Hera (2010)
Azi, marţi, 19 iulie, la ora 12.00, se adună în faţa Ministerului Culturii mai mulţi oameni care consideră drept periculos faptul că Direcţia  Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional Alba a emis Certificatul de descărcare de sarcină arheologică pentru o parte din masivul Cârnic, monument istoric (amănunte aici şi aici). Ei vor cere demisia ministrului culturii, Kelemen Hunor (lider UDMR).

Ce înseamnă ceea ce a decis DJCPN Alba? Nimic spectaculos. Doar că RMGC a mai făcut un pas pe drumul către ţelul suprem: exploatarea de la Roşia Montană, cu tot ce implică ea (cianuri, munţi pulverizaţi ş.a.m.d.). Altfel spus, mai e puţin până când cei patru munţi vor începe să dispară.

vineri, 14 mai 2010

Guvernul Boc lucrează

Spunea cineva că Emil Boc & Co. stau degeaba în aceste zile complicate? Ei bine, dacă cineva spunea asta, se însela. Guvernul Boc lucrează si o face cu mult sârg! Monitorul Oficial a publicat astăzi o Hotărâre de Guvern privind desemnarea Zilei de 11 ianuarie drept Zi a Artei Fotografice în România.E că e mai bine asa?

HG e semnată de premierul Emil Boc si contrasemnată de vicepremierul Marko Bela si de ministrul Kelemen Hunor, initiator al documentului. Pam-pam!

marți, 16 februarie 2010

Regele se retrage de la Peles

Casa Regală vinde Castelul Peles! Informatia i-ar fi scăpat lui Kelemen Hunor (ministru al Culturii), într-o audiere la Comisia de Cultură a Senatului. Oare se întoarce Pelesul în administrarea statului român? Cât costă?

N-am încă răspunsuri, dar stirea mi se pare super tare! Am găsit-o în Ziua Veche, ziarul online la care s-au înhămat fostii jurnalisti de la Ziua. Detalii, aici.

PA-uri, poezii şi mirări

Uneori recunosc: bărbaţii pur şi simplu nu înţeleg nimic. Scriu despre asta pe blogul meu secret ;)

Din lume

free counters